Wypowiedz wojnę żelazu w wodzie




Wysokie stężenie żelaza, manganu i innych szkodliwych pierwiastków w wodzie to częsty problem właścicieli własnego ujęcia wody. Żelazo w wodzie ulega wytrąceniu, powodując jej zmętnienie i zbrunatnienie, jego obecność objawia się m.in. nieprzyjemnym, metalicznym smakiem wody, w postaci zacieków na ceramice sanitarnej czy żółtych plam na ubraniach po praniu.
Woda zawierająca zbyt duże ilości tych pierwiastków jest szkodliwa dla życia i zdrowia użytkowników, a także instalacji wodnej i urządzeń AGD. Na szczęście jest wiele sposobów usuwania z wody niepożądanych pierwiastków, np. używając odżelaziacz wody.  Warto jednak przed wyborem sprawdzić działanie złoża na konkretną wodę, co zagwarantuje działanie całego systemu. Odżelazianie wody można przeprowadzić bez użycia substancji chemicznych.

Przed stacją uzdatniania wody umieszcza się aspirator, który wpompowuje do urządzenia tlen, który łączy się ze związkami żelaza i manganu i wytrąca się na powierzchni filtru.  Ta metoda poprawia zapach wody, redukuje jej zmętnienie i podnośni współczynnik pH. Inna metoda sugeruje zastosowanie „zielonego piasku”, który absorbuje rozpuszczone pierwiastki i osadza się w postaci granulek na powierzchni filtra, który trzeba regularnie czyścić. Zielony piasek jest najbardziej skuteczny, gdy stężenie żelaza w wodzie nie przekracza 10mg na litr, a pH wynosi minimum 6,8. Dostępne na rynku domowe urządzenia do zmiękczania wody usuwają część żelaza i manganu. Pierwiastki te są wymieniane podczas zwykłej pracy urządzenia, a następnie usuwane wraz z magnezem i wapnem, odpowiedzialnymi za twardość wody.

Więcej informacji o usuwaniu żelaza z wody znajdziesz na stronie http://www.odzelaziacze.pro/zelazo-w-wodzie/.

Komentarze